Hore
+421 915 773 060 | prosolutions(at)prosolutions.sk
Pozrite aj vnimavedeti.sk
Príbeh kresliacich kamienkov alebo ako môžu kresliť naozaj všetci

Príbeh kresliacich kamienkov alebo ako môžu kresliť naozaj všetci

Crayon Rocks boli vyvinuté Barbarou Leeovou, špeciálnou pedagogičkou, ktorá pracovala s deťmi so zdravotným znevýhodnením. Inšpiroval ju  pracovný terapeut Jan Olsen, od ktorého sa dozvedela, že je dôležité rozvíjať silnú a správnu polohu prstov a dlane pri kreslení už v priebehu raného vzdelávacieho  procesu. Na tom neskôr závisia zručnosti písania. Keďže v tom čase nebol dostupný jednoduchý no efektívny nástroj k rozvoju potrebných kresliacich a písacích zručností, pani Lee sa rozhodla jeden vytvoriť. 

 

AKO CRAYON ROCKS POMÁHAJÚ DEŤOM?

Keďže ako prvý nástroj na kreslenie či čmáranie je zvyčajne pastelka, mala by byť taká, ktorá dieťa povzbudzuje k štipkovému úchopu. Práve Crayon Rocks sú skvelým nástrojom pre jemno-motorický vývin. Tvar týchto pasteliek neumožňuje deťom, aby ich mohli ľahko uchopiť v uzavretej pästi alebo v inom deformovanom úchope. Crayon Rock nie sú vhodné len pre prvé úchopy kresliaceho náčinia, ale aj pre deti staršie. Práve deti s mozgovou obrnou, autizmom, s oneskoreným vývinom, či deti s rôznymi formami porúch učenia ocenia práve tvar pasteliek, ktorý stimuluje k správnej práci jemných motorických svalov pri kreslení a písaní.

TIP: Ak má dieťa stále problémy s úchopom pera pri písaní, kombinujte jeho prácu s Crayon Rocks. Nechajte dieťa písať tradičným spôsobom perom. Pokiaľ úchop nie je stabilizovaný, dieťa začne v krátkej chvíli písmená čmárať, tvary písmen budú vyskakovať z riadkov, konce prstov začnú belavieť, celá ruka stvrdne… a chuť písať je v nedohľadne. Dieťa sa potom často vráti k nesprávnemu úchopu, ktorý má však vplyv nielen na úhľadnosť písma, ale aj celkovú unaviteľnosť. Nenásilne písanie dieťaťa prerušte a ponúknite mu slobodné kreslenie či písanie s Crayon Rocks na pomocnom papieri. Tvar farebných kamienkov mu nedovolí uchopiť ich inak ako štipkovým úchopom. Tento úchop potom prenesie na pero a môže pokračovať v písaní v zošite.

Z ČOHO SÚ VYROBENÉ?

Na rozdiel od väčšiny pasteliek, ktoré sú vyrobené z petrolejového parafínového vosku, Crayon Rocks obsahujú sójový vosk Kosher pestovaný a spracovaný v USA. Tento vosk je kombinovaný s prírodnými minerálnymi pigmentmi, ktoré vytvárajú nádherné farby a prirodzený tvar kamienka. 

KDE SÚ VYROBENÉ?

Najskôr sa Crayon Rocks vyrábali v malých dávkach v garáži v meste La Crescenta v Kalifornii miešaním farieb a ich formovaním v ručne vyrábaných formách. Odvtedy sa podmienky výroby vylepšili, výroba bola presťahovaná do Hestande v Kentucky. Technológia i proces výroby bol zmodernizovaný, no kreatívna skupna tvorcov vyhľadáva skôr skromnejšie podmienky ako honosné haly. Aj samotné pastelky Crayon Rocks sú charakteristické tvarovou skromnosťou, no okázalosťou vo výsledku kresliacich a písacích činností.

AKO SA POUŽÍVAJÚ?

Pastelky umožňujú jednoducho aplikovať na papier sýte odtiene farby spolu so schopnosťou vytvárať linky i menšie detaily. Farby sa ľahko prekrývajú a umožňujú vytvoriť nekonečné množstvo nových odtieňov a kombinácií. Poskytujú bohatú paletu farieb, ktorá sa na papier nanáša hladko a tvar pastelky pri kreatívnej tvorbe nenápadne pomáha malým prstom k sile a správnemu úchopu.

TIP: Po dokončení obrázka, vyleštite kresbu dlaňou alebo jemnou handričkou. Kresba dostane lesk olejových plátien.

SÚ CRAYON ROCKS BEZPEČNÉ PRE DETI?  

Pastelky sú bezpečný a ekologický produkt. Nie sú toxické, sú vyrobené z obnoviteľných zdrojov. Sójový olej je ekologicky lepšou voľbou v porovnaní s tradičnými voskovými farbami. Sú však menšej veľkosti, čo môže byť potenciálnym problémom pre veľmi malé deti, ktoré ešte všetko musia ochutnávať a vkladať do úst.

Zdroj foto: www.smyk.com