Hore
+421 915 773 060 | info(at)prosolutions.sk
Pozrite aj vnimavedeti.sk
Čítajme s deťmi zvieratkám

Čítajme s deťmi zvieratkám

Spoločné čítanie kníh s deťmi už od útleho veku je veľmi dôležité. Medzi dospelým a dieťaťom vzniká zvláštne puto a jedinečná, až intímna atmosféra. Čo sa stane, ak medzi nich vstúpi niekto tretí, a bude to zvieratko? Stane sa zázrak.

Aj takto môžeme popísať to, s akým nadšením deti siahajú po knižkách a pristupujú k čítaniu, keď ich poslucháčom je zvieratko, napríklad psík. Ten je súčasťou mnohých terapií a aj takých, v ktorých je kniha neoddeliteľnou súčasťou.

V stredu, 19.6., sa uskutočnilo neopakovateľné stretnutie nadšencov detských kníh, vzdelávania, učiteľov, rodičov, detí a …  terapeutického psíka. Naše vydavateľstvo Vnímavé deti realizovalo špeciálnu knižnú besedu pri príležitosti vydania detskej knihy Magdaléna a zvieratká v útulku.

Stretnutie v príjemnej atmosfére bratislavskej kaviarne sa začalo netradične, videopozdravom priamo od Lisy Papp, americkej autorky a ilustrátorky kníh o Magdaléne. Vnímavé deti vydali na Slovensku dve jej knihy, Magdaléna a psík z knižnice, a tiež už spomínaný titul Magdaléna a zvieratká v útulku. Viac o knihách v článku tu.

Video zachytáva skutočných terapeutických psíkov, ktorí pomáhajú deťom prekonať ťažšie čitateľské začiatky. Práve tieto psíky Lisa Papp verne zachytila vo svojich knihách o Magdaléne, čo umocňuje reálne prostredie a príbeh, ktorý sa odohráva v týchto nádherných detských knihách.

O slovenský preklad textov sa postaral riaditeľ vydavateľstva Viktor Murcín. Vzhľadom na citlivé témy pre deti i pre dospelých, akými sú ťažkosti a emócie detí, láska ku zvieratkám a zodpovednosť za ne, vzájomná tolerancia a porozumenie, rešpekt, ochota pomôcť, sebadôvera či sebamotivácia, je zvolený jazyk láskyplný, s emóciami prítomnými v rozhovoroch Magdalénky s mamou aj s pani Jamôčkovou v knižnici či s pani Brečtanovou v útulku, plný otázok smerovaných nielen Magdalénke a jej okoliu, ale aj samotnému čitateľovi, zachytávajúci skutočné osudy skutočných psíkov a prinášajúci nádej a odhodlanie Magdalénky a detí v jej okolí konať správne.

V knihe Magdaléna a psík z knižnice autorka opisuje príbeh dievčatka, ktoré zo snahy dostať od pani učiteľky vysnívanú hviezdičku za čítanie, začala pravidelne čítať tichému a pokojnému poslucháčovi v knižnici – psíkovi Vločke. Tento druh terapie a pomoci deťom v zahraničí skutočne existuje. Viac o ňom sa dočítate v tomto článku.

Na stretnutie pri knihách prijala pozvanie aj PaedDr. Monika Šulovská, špeciálna pedagogička, ktorá na svojich hodinách čítania zabezpečila deťom psíka a jeho psovoda. Žiaci prvého stupňa zo základnej školy vo Vrbovom sa pravidelne stretávali so psíkom Areskom, ktorý počúval, ako mu žiaci čítajú. Bolo zaujímavé vypočuť si jej skúsenosti a rozprávanie o tom, aké boli deti nadšené, ako zlepšovali svoje čitateľské zručnosti a ako sa predbiehali, kto bude Aresovi čítať. Cieľom bola podľa pani Šulovskej najmä motivácia detí k čítaniu a to sa podarilo naplniť na sto percent. Podľa slov učiteľky bolo veľmi pekné sledovať, ako si deti budovali vzťah ku psíkovi, ako mu nosievali granulky vo vlastných desiatových vrecúškach, ako ho každým stretnutím zbožňovali viac a viac.

Platí teda presne scenár, aký opisuje autorka kníh. Aj Magdaléna robí pokroky v čítaní a stretnutia so psíkom v nej zanechávajú hlbokú stopu až natoľko, že zatúži po vlastnom psíkovi, dokonca má potrebu postarať sa aj o zvieratká z útulku. Tak sme poslanie oboch príbehov vyjadrili aj v našom vydavateľstve. Sú to príbehy o láske ku zvieratkám, ktorá pomohla deťom prebudiť lásku ku knihám.

Hosťom besedy boli aj pán Juraj Ferko a pani Janka Macháčová z výcvikovej školy Doggie. Na stretnutie prišli v spoločnosti krásneho a veľkého terapeutického psíka menom Raisa, ktorý celý čas pokojne sedel a načúval nielen dospelým, ale aj deťom, ktoré mu dokonca čítali z kníh.

 

 

 

 

 

 

 

Pán Ferko porozprával, ako dokážu byť psíky nápomocné pri terapii pre chorých ľudí a ako aj deti s poruchami napríklad autistického spektra, pozitívne reagujú najmä v oblasti emocionálnej zrelosti. Pani Macháčová spolu s Raisou pravidelne navštevovala deti v knižnici v Pezinku, kde jej pravidelne čítavali.

Aj vďaka nim bolo stretnutie v kaviarni nabité pozitívnou energiou a pokojom. Aj prítomné deti boli o čosi tichšie a kľudnejšie ako zvyčajne bývajú. Príjemný podvečer sme ukončili verejným krstom knihy Magdaléna a zvieratká v útulku. Malé mlsky pre psíkov v tvare kostičiek symbolicky padali na obálku knihy z rúk pani Šulovskej a pána Ferka.

Naše vydavateľstvo Vnímavé deti sa zameriava prostredníctvom rôznorodých aktivít a formátov na vzdelávanie a rozvíjanie detí i dospelých. Veríme, že aj vydávaním takýchto kníh a realizovaním podnetných stretnutí či diskusií na témy pomoci deťom či dospelým, môžeme prispieť k lepšej budúcnosti nás všetkých.