Hore
+421 915 773 060 | info(at)prosolutions.sk
Pozrite aj vnimavedeti.sk
Macko Brumko, jeho kamaráti a stratený kľúčik (tri aktivity k rozvíjaniu hmatu)

Macko Brumko, jeho kamaráti a stratený kľúčik (tri aktivity k rozvíjaniu hmatu)

Rozprávky či príbehy prinášajú deťom nových kamarátov. Takýmto kamarátom sa môže stať aj Macko Brumko, ktorý stratil kľúčik, no priateľstvo s inými zvieratkami mu ho pomohlo nájsť. Macko Brumko je milý a spoločenský medvedík. No je trošku neporiadny a preto sa mu kľúčik od domu zapotrošil. 

„Chvatne siahol do tašky po kľúč a vzápätí sa zarazil. Mal v nej plno všakovakých taľafatiek, ale kľúča nikde.“

Tento roztomilý medvedík je hlavnou postavou kamišibai príbehu MACKO BRUMKO. Ide o jedenásť prenádherne ilustrovaných ilustrácií vo veľkosti A3, ktoré sa zakladajú do špeciálneho dreveného rámu. Obrázky a rám tvoria ucelený koncept KAMIŠIBAI, ktorého pôvod siaha do Japonska. Je charakteristický tradičným sprostredkovaním príbehu – slovo v interakcii s obrazom, no zároveň ide o invenčný prístup v dramatickej a jazykovej výchove.

Príbeh je možné pomocou dreveného kamišibai divadla prerozprávať, jeho ilustrácie dej posilňujú a prenášajú detského poslucháča do rozprávkového priestoru. Text príbehu je doplnený tipmi na aktivity. Pri ich využití sa z dieťaťa stáva aktívny poslucháč. Napr.: „Pozri sa na obrázok a vymenuj, čo všetko mal macko Brumko v taške. Čo by si robil/a, keby sa ti stalo to, čo mackovi Brumkovi?“

Príbeh sa zamotáva pripojením sa ďalších zvieratiek: myšky Hryzky, jeleňom Hubertom a zajkom Bonifácom. Ako každá správna rozprávky sa aj tento príbeh končí šťastne a je nositeľom etického zamyslenia a emocionálneho zážitku. „Ako sa zvieratká k sebe správali? Ako sa volajú tvoji kamaráti? Ako sa k sebe správate?“

Každá rozprávka či príbeh je vďačným materiálom k ďalšiemu učeniu dieťaťa. Aj príbeh Macko Brumko môže motivovať k množstvu aktivít, ktoré deti budú s nadšením realizovať. My sme sa sústredili na rozvíjanie hmatového vnímania.

  1. KĽÚČIK V TAŠKE: Do tašky vložte rôzne predmety. Nezabudnite vložiť aj jeden väčší kľúč, ktorý bude patriť mackovi. Dieťa so zatvorenými očami šmátra v taške do vtedy, kým nenájde kľúčik.
  2. SCHOVANÝ KĽÚČIK: Vysypte do škatule piesok alebo iný sypký materiál (múku, ryžu apod.). Potom do tohto materiálu vložte kľúčik tak, aby ho nebolo vidno. Samozrejme, dieťa by nemalo vidieť, kde ho schovávate. Do piesku môžete zasypať aj iné predmety. Potom dieťa zabára do piesku (iného materiálu) ruky a kľúčik pomocou hmatu hľadá.
  3. DOMČEK PRE MACKA: Ponúknite dieťaťu rôznorodý prírodný materiál: šišky, drevo, kamene, vetvičky, suché listy… Rôznorodosť materiálu a manipulácia s ním zaručí dostatok hmatových vnemov. Nechajte dieťa, nech postaví mackovi Brumkovi nový domček.

    Viac kamišibai príbehov nájdete na https://www.vnimavedeti.sk/c/pomocky-pre-skoly/divadlo-kamisibai