Hore
+421 915 773 060 | info(at)prosolutions.sk
Pozrite aj vnimavedeti.sk
Tri jesenné aktivity pre najmenších

Tri jesenné aktivity pre najmenších

Niekedy sa zdá ťažké zabaviť tých najmenších. Neposedia, na jednu činnosť sa sústredia len krátko, tak potrebná jednoduchosť hier je pre dospelého až nepochopiteľná. Malé deti okolo dvoch rokov sa nachádzajú stále v senzitívnej fáze, čo znamená, že svet najradšej spoznávajú zmyslami. Ozaj najlepší spôsob, ako sa niečo učiť, je prostredníctvom praktických skúseností. Preto vám niekoľko takýchto činností ponúkame, ktoré môžete s malými deťmi realizovať práve v tomto jesennom období.

Skúste deti zabaviť „vrecúškovou“ tekvicou. Tiež môžete precvičovať detské jemnomotorické zručnosti ukladaním žaluďov, alebo netradičnou výtvarnou technikou stvárňujte jabĺčka. Jeseň je tak krásna a ponúka mnoho inšpirácie aj pre učenie tých najmenších detí.

VRECÚŠKOVÁ TEKVICA

Táto činnosť, ktorá zabaví a zároveň posilní detské pršteky, sa dá realizovať viacerými spôsobmi. Zakaždým budete potrebovať uzatvárateľné igelitové vrecúško. Výber jeho veľkosti necháme na Vás, no odporúčame vybrať menší rozmer, aby pre malé rúčky nebola činnosť zdĺhavá a tým aj nudná. Do vrecúška nastriekajte oranžovú temperovú alebo inú hustejšiu farbu. No sú ešte iné možnosti: miesto farby použite oranžovou potravinovou farbou zafarbenú želatínu alebo na husto rozmixovanú dužinu ozajstnej tekvice. Vrecúško poriadne uzatvorte, pre istotu miesto uzatvorenia môžete prelepiť páskou. Potom nechajte dieťa, nech svojimi prštekmi vložený materiál ťahom po vrecúšku rozotiera po celej ploche. Nakoniec môžete do vrecúška vložiť z čierneho výkresu vystrihnuté oči, nos a ústa. Alebo ich nalepte priamo na vrecúško a vrecúšková tekvica je hotová.

Zdroj obrázka: www.viewsfromastepstool.com  

 

UKLADANIE ŽALUĎOV AJ S POČÍTANÍM

Nazbierajte dostatok žaluďov na prechádzke v lese alebo v parku. To nevadí, ak im klobúčik odpadne, pre plody duba je to prirodzené. Umiestnite ich do misky a dieťaťu ponúknite formu na pečenie muffinov a detskú pinzetu. Úplne malé deti  pinzetu mať nemusia, úplne ich prštekom postačí, ak budú žalude do muffinového plechu ukladať len tak. Starším deťom túto úlohu trocha sťažte.  Do každej mištičky v plechu položte lístok s číslicou alebo s určeným počtom bodiek. Úlohou bude vložiť tam toľko žaluďov, koľko určuje zápis na lístočku.

Zdroj obrázka: www.viewsfromastepstool.com  

BALÓNOVÉ JABĹČKA

Takéto maľovanie jabĺčok je výbornou technikou aj pre najmenších, pretože nevyžaduje toľko zručností, čo práca so štetcom. Nafúknite balónik tak do polovice a dobre zviažte jeho otvor, aby nevyfúkol. Na papierový tanier vytlačte trocha červenej a hneď vedľa trocha zelenej farby. Nechajte dieťa, nech balónik namáča do týchto farieb a potom ho otláča na papier. Pri malých deťoch rátajte však s tým, že veľmi rýchlo ich práca zaujme natoľko, že pre nich nebude dôležitý tvar jablka ako výsledok ich práce, ale zapáči sa im proces otláčania. Na papieri sa tak zjavia machuľky, ktoré asi ťažko budú pripomínať jablká. No to nevadí, pretože deti sa zabavili, výtvarne prejavili, zároveň si precvičili jemnú motoriku a stimulovali svoju pozornosť na jeden podnet.

Zdroj obrázka: www.craftsonsea.co.uk