Hore
+421 915 773 060 | info(at)prosolutions.sk
Pozrite aj vnimavedeti.sk
„PREČO?“ Ako najlepšie odpovedať na najčastejšiu detskú otázku?

„PREČO?“ Ako najlepšie odpovedať na najčastejšiu detskú otázku?

Nie vždy viete odpovedať na všetky zvedavé otázky svojich detí? Nemáte zakaždým možnosť hľadať odpovede na internete? Máme pre vás riešenie.

Deti sú plné zvedavosti a hravej radosti. Majú na dospelých stále veľa otázok, na ktoré sa nám občas ťažšie hľadajú odpovede. Tie by totiž mali byť formulované tak, aby im deti porozumeli.

Edícia detských kníh Vieš už prečo? odpovedá na množstvo detských otázok práve spôsobom, ktorý je deťom veľmi blízky. S týmito knihami sa deti dostanú až k podstate mnohých vecí, dokážu si pospájať veľa súvislostí medzi informáciami o tej-ktorej téme. Takto knihy edície Vieš už prečo? sprevádzajú deti ich rozvojom, častokrát aj mierne humorným spôsobom.

Detské knihy sú bohaté nielen na ilustrácie, ale aj detaily, z ktorých sú mnohé ukryté pod otváracími časťami stránok. Ilustrátori sa často snažia zachytiť v otváracích okienkach pohyb (napríklad baleríny alebo štart rakety), preto sú knihy plné dynamiky. Encyklopédie sú koncipované tak, že každá strana, prípadne dvojstrana, sa venuje jednej kľúčovej otázke. Tá je potom detailne zodpovedaná. Práve obrovské množstvo detailov zaručuje, že deti trávia s knihou v ruke dlhý čas a zaujato sledujú spleť nových a nových informácií podávaných hravým spôsobom.

Edícia Vieš už prečo? vznikla pred viac ako 20 rokmi v známom nemeckom vydavateľskom dome Ravensburger a za ten čas sa stala jednou z najviac obľúbených sérií detskej literatúry faktu. Pri hľadaní správnych odpovedí na zvedavé detské otázky nemecké vydavateľstvo často spolupracuje s odborníkmi v danej oblasti, napríklad s Národným leteckým centrom, Hamburgským Baletom, výskumnými ústavmi v oblasti oceánov, mnohými univerzitami, múzeami či nemocnicami. Vnímavé deti vždy dbajú na vernosť a jazykovú správnosť textov, aby odborné termíny zostali pravdivé a zodpovedali slovenským ekvivalentom, a aby deti mali z čítania čo najkrajší zážitok.

Knihy Junior – určené pre deti od 2 do 4 rokov

Sú to ideálne prvé hravé encyklopédie pre malých čitateľov. Pre tieto detské knihy sú typické:
• odpovede na prvé zvedavé otázky detí,
• pevné otváracie okienka odhaľujúce prvé „odborné” informácie,
• jasné, veľké ilustrácie vhodné na prvé detské skúmanie,
• informácie a ilustrácie konzultované s odborníkmi a otestované detskými čitateľmi.

Kedy prídu hasiči? Čo robia zvieratá v zime? Prečo si musíme čistiť zuby? To je presne ten druh otázok, na ktorý deťom odpovedia knihy v encyklopédiách Vieš už prečo? primeraným spôsobom adekvátne k veku čitateľov a s vhodným množstvom dodatočných informácií. Veľkosť kníh, ilustrácií a otváracích okienok je navrhnutá so zreteľom na motoriku a schopnosti detí vo veku od 2 do 4 rokov. Pod otváracími časťami odhalia vždy prekvapivé, častokrát aj vtipné obrázky a informácie, vďaka čomu si deti knižky doslova zamilujú.

V tejto edícii sme na Slovensku zatiaľ vydali spolu 10 titulov. Momentálne je v ponuke 9 z nich, najnovším prírastkom je kniha Zvieratá – Junior lexikón.

Knihy pre deti od 4 do 7 rokov

Prečo dinosaury vyhynuli? Kde je slnko v noci? Prečo potrebujeme krv? Čím sú deti staršie, tým si odpovede na ich otázky vyžadujú komplexnejší výklad a „odbornejšiu” odpoveď. Pre encyklopédie Vieš už prečo? pre starších čitateľov sú typické:
• odpovede na otázky uvedené v hlbších súvislostiach,
• otváracie časti odhaľujúce dodatočné vedomosti,
• obrázky obsahujúce viac detailov na skúmanie,
• informácie a ilustrácie konzultované s odborníkmi a otestované detskými čitateľmi.

Deti pri čítaní týchto encyklopédií porozumejú súvislostiam medzi novými informáciami, vidia s knižkou „viac pod povrch” svojich otázok. Práve vďaka tomu deti prichádzajú stále s novými a novými otázkami, začnú pri čítaní kriticky premýšľať. Hoci sú knihy z edície Vieš už prečo? navrhnuté tak, že deti si v nich rady a často čítajú samé, rodičia by sa mali pripraviť na poriadny rozhovor plný nových otázok od detí:)

V tejto edícii sme na Slovensku zatiaľ vydali spolu 5 titulov. Momentálne sú v ponuke 3 z nich, z toho vám s radosťou predstavujeme našu novinku, Môj veľký atlas zvierat.

Ak edíciu Vieš už prečo? ešte osobne nepoznáte, určite vyskúšajte aspoň jednu z týchto výnimočných knižiek. Sami sa presvedčíte, že patria medzi také, ktoré „rastú s deťmi”.