Sila obrázkov divadla kamišibai a jeho potenciál pre podporu komunikačných kompetencií
Počuli ste už o kamišibai? Je to metóda rozprávania príbehov zachytených na veľkých ilustrovaných kartách, ktoré sú umiestnené v drevenom ráme – divadle. Aj vďaka nášmu vydavateľstvu sa kamišibai objavuje v slovenských školách, jeho potenciál však zúročia aj rodičia či terapeuti. Zoznámte sa s kamišibai.
Málo o pôvode divadla kamišibai
Zdroj: www.theepochtimes.com
Tento spôsob rozprávania príbehov pochádza z Japonska. Rozprávači, ktorí mali na bicykli umiestnené drevené divadlo plné farebných obrázkov, tvorili bežnú kulisu miestnych ulíc. Prednášali príbehy deťom i dospelým, striedali obrázky divadla a dramatizovali svoj prednes. Neraz zaujali desiatky ľudí a veríme, že zaujme aj vás a najmä deti.
Kamišibai versus knihy a televízia
Možno sa pýtate, prečo skúsiť rozprávky s kamišibai, keď aj knihy sú plné ilustrácií a televízne rozprávky deťom ponúknu obraz aj zvuk v jednom. Hlavný rozdiel je v tom, že vtiahnuť deti do príbehu prostredníctvom divadelnej atmosféry, znamená neopakovateľný zážitok. Pri správnej technike sa deti s nadšením usadia na zem a s napätím budú čakať, kedy rozprávač začne svoje predstavenie. Rozprávanie príbehov s kamišibai zároveň umožňuje individuálnu rýchlosť rozprávania a vstupovania do deja, čo u rozprávky v televízii nie je možné. Zámenou dynamických obrazov televízie a médií za statické ilustrácie upokojíme detskú myseľ a umožníme jej zamýšľať sa nad obsahom a posolstvom obrazu. Zároveň pomalé rozprávanie s kamišibai umožňuje najmä mladším deťom lepšie sa orientovať v deji príbehu.
Čo prináša čítanie s kamišibai deťom?
Rozprávanie príbehov s kamišibai má veľkú hodnotu pre vývoj detí. Ilustrované príbehy rozvíjajú detskú predstavivosť a kreativitu, a zároveň prispievajú k ich komplexnej slovnej zásobe. Počuté slová si deti spájajú s konkrétnymi obrazmi, čím vnímajú dejovú postupnosť rozprávok veľmi intenzívne. Rozprávač, napríklad pedagóg, má veľké možnosti ako vstúpiť do príbehu a môže tak urobiť, kedykoľvek vycíti, že je vhodné prihovoriť sa detským poslucháčom. Počas dialógu deti vyjadrujú svoje myšlienky a názory, čím posilňujú svoje komunikačné kompetencie.
Kamišibai
- je vhodné pre deti od 2 rokov, pre predškolákov aj školákov
- spája filmové/divadelné umenie, čítanie a rozprávanie príbehov
- stimuluje sluchové vnímanie, dramatizáciu, kreativitu a predstavivosť
- umožňuje zastaviť obraz, vstúpiť do deja, prežiť ho a rozprávať sa o ňom
Predstavujeme rozprávky kamišibai
Naše vydavateľstvo predstavuje 4 rozprávkové príbehy do prenosného dreveného divadla kamišibai. Známe sú príbehy Vlk a sedem kozliatok, Škaredé káčatko a Tri prasiatka. Posledným je milý príbeh Macko Brumko, ktorý nesie posolstvo o pomoci kamarátov a sile priateľstva. Príbehy sú zobrazené na jedenástich kartách. Každá obrazová karta obsahuje tipy na aktivity pre deti, námety na dialógy, otázky na podporu kritického myslenia a nápady na výtvarné, matematické, hudobné a iné činnosti.
Vyskúšajte aj vy tradičný spôsob rozprávania príbehov a rozvíjajte skupinový dialóg aj vo vašej triede. Ak chcete vidieť ukážku práce s kamišibai priamo v materskej škole a dozvedieť sa viac o tejto metóde, využite príležitosť absolvovať praktický workshop Divadlo kamišibai – obrázkové príbehy ako podpora práce s textom v skupinovom prostredí.